Projekt współfinansowany z Programu Operacyjnego  Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w ramach środków z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach wsparcia aktywizacji kobiet w życiu publicznym

Od czerwca do grudnia 2010 w projekcie wzięło udział 20 kobiet zamieszkujące tereny wiejskie, zaangażowane w działalność społeczną lub zamierzające taką działalność rozpocząć. Głównym założeniem była aktywizacja kobiet w wymiarze zawodowym, edukacyjnym, społecznym i osobistym, która zaowocowała intensyfikacją działań na rzecz środowiska lokalnego. W 20 osobowej grupie kobiet biorących udział w znalazły się m.in. sołtyski, radne gmin, działaczki Kół Gospodyń Wiejskich, stowarzyszeń, gospodynie domowe. Różnił je wiek, wykształcenie, region z którego pochodziły, natomiast łączyła potrzeba aktywności społecznej, chęć działania i wiara, że można coś zmienić na lepsze.

Liderki otrzymały odpowiednie wsparcie merytoryczne w zakresie identyfikowania własnych potrzeb, przełamywania stereotypów społecznych związanych z płcią i pozycją społeczno – zawodową kobiet, poszerzy posiadane umiejętności oraz, co ważne, miały możliwość nawiązania współpracy lub wymiany doświadczeń z przedstawicielkami istniejących już struktur lokalnych.

Moduły szkoleniowe prowadzone w ramach projektu:

  • Warsztat motywacyjny – „Twoja droga do sukcesu”

Na warsztacie uczestniczki zostały zapoznane z mechanizmami „Neurolingwistycznego Programowania Człowieka”, który jest sztuką świadomego odkrywania swoich możliwości. Dzięki tej metodzie kobiety zaczęły świadomie zwracać uwagę na „coś więcej”.
To rewolucyjny warsztat pozwalający poznać najnowocześniejsze techniki błyskawicznej i efektywnej metody rozpoznawania i zmiany ograniczających przekonań. Uczestniczki szkoleń nauczyły się strategii, które przekształcają „niezdrowe” nawyki i przekonania w ścieżki do „dobrobycia” służące długiemu, harmonijnemu, zdrowemu życiu. Dowiedziały się, jak uczynić niemożliwe możliwym, czyli jak przekraczać bramy umysłu(bramę możliwości, zdolności i zasługiwania).

  • Kreowanie własnego wizerunku

Wizerunek to wizytówka człowieka i silny kanał komunikacji. Wizaż pomógł w stworzeniu indywidualnego wizerunku liderek dopasowanego do aktualnej pozycji społecznej, stylu życia, typu urody. Warsztat okazał się bardzo pomocny.Panie były bardzo zadowolone z fachowej porady jak i świetnie sie integrowały podczas zajęć.

  • Mediacje

Liderki uczyły się w jaki sposób prowadzić rozmowy i rozwiązywać konflikty ze społecznością wiejską, instytucjami czy organizacjami. Jak podejmować i wspierać wszelkie działania służące integracji społecznej dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym integracji zawodowej osób niepełnosprawnych oraz kształtowaniu postaw prospołecznych i poprawnych nawyków społecznego współżycia.

  • Rola Liderki w społeczeństwie

Warsztaty miały za zadanie wzmocnić kobiety i wzbogacić  w niezbędną wiedzę z zarządzania w szczególności projektami oraz wiedzę ekonomiczną. Ponadto przeanalizowano rolę NGO w regionie Wzgórz Dalkowskich jak i w Polsce oraz ich zasady działania.

  • Pozyskiwanie środków z funduszy strukturalnych UE

Ze względu na ciągle zmieniające się procedury aplikacji i rozliczania funduszy strukturalnych Unii Europejskiej przeprowadzono szkolenia z pozyskiwania środków unijnych na inicjatywy lokalne na Obszarach Wiejskich: PO KL – działania 6.3, 7.3, 9.5 oraz PROW Oś 4 Program Leader+ – małe projekty a także środki jednostek samorządu terytorialnego.

Rezultaty projektu są imponujące.

  1. W szkoleniach wzięło udział 20 kobiet z gmin: Radwanice, Gaworzyce, Jerzmanowa, Żukowice, Kożuchów, Nowe Miasteczko, Niegosławice.
  2. Otwarty został Punkt Konsultacyjny, w którym zainteresowane kobiety otrzymywały porady specjalistów dotyczące wszystkiego, co wiąże się z aktywnością społeczną, prowadzeniem działalności gospodarczej, pozyskiwaniem środków unijnych, tworzeniem wniosku czy porady osobiste.
  3. Opracowano pamiętnik multimedialny warsztatów, w którym znajdują się zdjęcia wszystkich szkoleń, spostrzeżenia oraz wrażenia Pań z udziału w projekcie.
  4. Zostało wydanych 1000szt. broszury „NGO – DOWIEDZ SIĘ JAK I CO”
  5. Zostały przygotowane przez uczestniczki – projekty rozwoju lokalnego, które kobiety będą realizować w swoich środowiskach. Zajęcia Akademii utwierdziły Panie w przekonaniu, że nie można ulegać stereotypom, że to właśnie kobiety potrafią organizować grupy społeczne, tworzyć partnerstwa i koalicje.
  6. Przeprowadziliśmy kampanię promującą projekt – powstały spoty radiowe emitowane od 7 do 16 lipca, artykuły prasowe zachęcające Panie do udziału w projekcie oraz w trakcie trwania artykuły o realizacji projektu. Wydanych zostało 150 szt. plakatów promujących projekt. Opracowywane były także informacje na stronę www.wzgorzadalkowskie.pl.


Uczestnicy szkolenia podczas zjazdów mieli zapewniony nocleg, pełne wyżywienie oraz transport w obie strony co uczestnicy potwierdzali na listach obecności. Nasza Instytucja zapewniła instruktorom sprzęt multimedialny do szkolenia (laptop, rzutnik, ekran) przez 100 godzin szkolenia, który stanowił wkład własny Fundacji.

PRZEPROWADZONE ZOSTAŁO SEMINARIUM PODSUMOWUJĄCE REALIZACJĘ PROJEKTU
W dniu 21 grudnia 2010 r. odbyło się seminarium podsumowujące realizację projektu w którym udział wzięło 50 osób w tym uczestniczki projektu, kadra zarządzająca, przedstawiciele władz lokalnych oraz społeczni działacze zaproszeni przez Panie z projektu. Na konferencji uczestniczki szkolenia zostały nagrodzone za najlepsze projekty, które zostały złożone w odpowiedzi na konkurs ogłoszony w ramach realizacji projektu. Najlepsze projekty, po ocenie komisji zostały nagrodzone a nagrody rzeczowe w postaci mini wieży i aparatów fotograficznych zostały przekazane na rzecz organizacji w których Panie działają. Projekty te przygotowywane zostały do złożenia przez uczestniczki w ramach Programu Leader i Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki.