Nazwa Wnioskodawcy: Ośrodek Kultury i Sportu w Nowym Miasteczku
Nazwa realizatora: Aktywne Mamy

Cel projektu  (Jaki cel i jakie dobro wspólne było przedmiotem tego projektu?)
Głównym celem projektu była integracja między dzieckiem a rodzicem. Zaplanowane działania miały na celu zwiększenie spędzania czasu z własnym dzieckiem, (na co każdego dnia brakuje jednak czasu), a przede wszystkim miały wpłynąć pozytywnie na relacje panujące między dzieckiem a jego rodzicem, na lepsze siebie zrozumienie i spędzanie wspólnie czasu w miłej i spokojnej atmosferze, w której to zarówno dziecko jak i rodzic będą pogłębiać emocjonalną więź, jaka ich łączy.

Działania zrealizowane w ramach projektu (O co chodziło w projekcie i jakie główne działania były realizowane w ramach tego projektu?)
Cel został osiągnięty poprzez realizację działań tj:
1) Spotkanie rodziców z psychologiem dziecięcym, którego celem było przybliżenie psychiki dziecka, jego faz rozwoju emocjonalnego, udzielenie porad jak sobie radzić z trudnym dzieckiem, buntem dwulatka oraz jak w najefektywniejszy sposób spędzać czas z dzieckiem, aby nie zakłócać jego prawidłowego rozwoju.
2) Zajęcia z arteterapii, których przesłaniem była integracja rodzica z dzieckiem, wykonywanie wspólnie zadań, ćwiczeń, wspólnych prac plastycznych, aktywność oby stron itp.
W ramach tego działania odbyły się zajęcia plastyczne oraz zajęcia muzyczne. Każde z nich zostało wsparte zajęciami tanecznymi, w celu urozmaicenia zaproponowanych form zajęć.
3) Nauka pływania dla dzieci, których głównym założeniem była integracja podczas nauki pływania dla dzieci oraz nabycie umiejętności pływania przez dzieci.
4) „Zimowy piknik wolności” – zakończenie i podsumowanie realizacji projektu; rozdanie dyplomów i drobnych podarunków dla wszystkich dzieci biorących udział w projekcie, wystawa prac dzieci nt. „Być wolnym”.

Rezultaty projektu (Jaka zmianę społeczną/efekty przyniósł projekt?)
Projekt cieszył się wielkim zainteresowaniem. W rezultacie wzięło w nim udział łącznie 24 rodziców i 33 dzieci. Tak forma spędzania wspólnie czasu z dzieckiem okazała się bardzo potrzebna dla lokalnego społeczeństwa. Rodzice uświadomili sobie jak mało czasu poświęcają na wspólną zabawę z dzieckiem, a projekt dał im taką możliwość. Rodzice byli bardzo zaangażowani w prace plastyczne, czasami o wiele bardziej niż same dzieci. Rodzice malowali, wycinali, naklejali różne rzeczy. Sami tworzyli prace i przyznawali, że to „fajna zabawa”.
Na zakończenie projektu również powstały prace plastyczne, które dzieci wręczyły paniom prowadzącym w podziękowaniu za mile spędzony razem czas. Odtańczono wiele utworów i wszyscy razem mile i wesoło spędzili ten czas.

Odbiorcy projektu:
Odbiorcami projektu byli dzieci i rodzice z terenu Gminy Nowe Miasteczko. Łącznie ponad 60 osób.

Partnerzy projektu:
Gmina Nowe Miasteczko, Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Miasteczku, Sołtysi, Lokalne media